sobota, 14 czerwca 2014

Być jak Van Gogh

Często słyszę: „odkrywamy talenty”. Wolałabym słyszeć, że talenty się rodzą. Z drobinki, z małego impulsu. Bo tata słuchał z nami muzyki w radiu i razem kupowaliśmy płyty. Bo plastyki w szkole uczyła równa babka. Bo ktoś zapytał, ile trzeba się uczyć, żeby TAK jeździć na rolkach. Bo ktoś nie zabronił nam rozkręcić na czynniki pierwsze małego piętrusa prosto z Londynu;).

Jestem przekonana, że w temacie talentów przeceniamy DNA, a nie doceniamy pracy. I pasji. A tę może rozbudzić cokolwiek, a już na pewno książka.  

A już na pewno TA książka.
Odkryłam ją przypadkiem, jak to bywa w bibliotece. Wydana została w 2011 roku, kiedy to książki dla dzieci interesowały mnie nieco mniej niż teraz.


Opowiada historię chłopca, Kamila, który zaprzyjaźnia się z malarzem. Ten malarz, tak się składa, nazywa się Van Gogh. Przybywa do miasteczka, w którym mieszka chłopiec. I zaprzyjaźnia się z całą jego rodziną. Do tego stopnia, że wszyscy:ojciec (listonosz), matka i trójka dzieci – w tym Kamil - trafiają na zawsze do annałów historii sztuki. Ważny motyw w tej książce to - jakże by inaczej - słoneczniki.  
Mimo słoneczników, to nie jest słoneczna historia. Wie to każdy, kto choć jednym – nomen omen – uchem słyszał cokolwiek o życiu tego wielkiego holenderskiego malarza. Wprawdzie najsmutniejsze szczegóły są w niej dzieciom oszczędzone, ale wciąż jest to historia o samotności, o niezrozumieniu, o braku empatii. Na szczęście też o przyjaźni. I o fortunie, co kołem się toczy.

To, co czyni tę książkę piękną to oczywiście najpiękniejsze ilustracje na świecie. Mogę to napisać bez wahania, bo ich autorem jest sam Van Gogh.  Reprodukcje jego obrazów są wplecione w opowieść. Resztę dorysował i dopisał, też nie najgorzej, Laurence Anholt. Ale nie powstał z tego nudny album malarstwa. Nie, tu sztuka żyje, nawet gdy pierwowzór usycha w wazonie.
Mnie ta lektura zmotywowała do pójścia z synem do galerii. Wstyd, że do tej pory był tylko w handlowej. 

Książek z tej serii jest więcej – ale chyba już nie do kupienia. Wydawnictwo też wydaje się przeszłością, jeśli wierzyć internetom. Mam nadzieję, że – tak jak ja – znajdziecie je w bibliotece.

PS
A ja podczas kolejnej wizyty w bibliotece poszukam Pasji życia Irvinga Stone’a, o Van Goghu, tylko że dla dorosłych. Kiedyś była tak popularna, że - z przekory - jej nie przeczytałam. Teraz chcę to nadrobić. 

Tytuł: Van Gogh. Kamil i słoneczniki 
Seria: Wielcy malarze dla dzieci
Autor: Laurence Anholt
Tłumaczenie: Sylwia Mroczek-Zawadzka
Wydawnictwo: Stardust Media 2011

3 komentarze:

 1. Znamy i też uwielbiamy. Tylko trochę mnie załamałaś, że już jej nigdzie nie dostanę :-(

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwaga! Na amazonie w wersji inglisz jest. Inne części też!

  http://www.amazon.co.uk/gp/aw/d/0711221561?pc_redir=1402272997&robot_redir=1

  OdpowiedzUsuń
 3. na allegro są jeszcze dwie!!! http://allegro.pl/van-gogh-kamil-i-sloneczniki-laurence-anholt-i4332360742.html

  OdpowiedzUsuń